Ölüdeniz, Türkiye’de ve Dünya’da ender bulunacak güzellikteki yamaç paraşütü cennetlerinden birisidir. Konaklama alanları,eşsiz doğası, güneşi ve denizi her sene yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir.Amatör pilot eğitimlerini tamamlamış pilot adaylarına yönelik ileri uçuş teknikleri eğitimi ve profesyonel pilotlar için harika bir uçuş alanıdır. Babadağ’dan yapılan düz bir uçuş yaklaşık 30 dakika sürmektedir.
Tecrübeli pilotlar, yükselen hava akımlarını değerlendirerek saatler süren uçuşlar yapmak mümkündür.

1900 metreden sıfıra: Yamaç paraşütü

Ölüdeniz sahilinde yamaç paraşütü hizmeti veren 7 acente var. Rezervasyon yapıp çıkış saati bekleniyor. 50.000 Euro teminatlı sigortalı yolcular, pilotlarla beraber 4×4’lere biniyor üste de paraşütler yükleniyor. Ölüdeniz çıkışından 1965 metre yükseklikteki Babadağ’a 1978 yılında yangın kulesi için açılmış olan 25 Km’lik orman yolu ile tırmanılıyor. Yol toz, toprak ve engebeli. Yolculuk 4×4’lerle, yaklaşık 50 dakika sürüyor. Arada bir yerde, orman işletmesi görevlileri yamaç paraşütü yapacak olanlardan kişi başı ücret alıyorlar. 1200 metrelerde ağaç cinsleri de değişim gösteriyor ve anıtsal gövdeli, 200-300 yıllık nadir türlerden Sedir ormanlarına rastlanıyor.

1700 metrede uçuş pistine ulaşanları her ihtimale karşı bir ambulans hazır bekliyor. Eğer rüzgar uçuş için uygun değilse, daha elverişli olan 1900 metreye çıkılıyor. Acente tarafından kendilerine verilen tulum ve kasklarını giyenler, önce paraşütleri yere açıp rüzgara bırakıyorlar. Şişince de koşmaya başlıyorlar ve kendilerini dik yamacın bir yerinden gökyüzünün boşluğuna bırakıyorlar. Keyiften mi, heyecandan mı, yoksa adrenalin salgısından mı bilinmez önceleri çığlıklar duyuluyor. Sonra uzaklaşıyorlar ve sırasıyla Ölüdeniz’in, Ayanikola adasının, Gemile koyunun, Kum burnunun doyumsuz manzarasını seyrederek boşlukta çok da düzgün olmayan daireler çiziyor; kah inip kah yükselerek Belcekız plajı gerisindeki iniş pistine konuyorlar. Acenteye dönenler, çekilen video görüntülerini izliyor ve bir çoğu tekrar deniyor. Yamaç paraşütünde havada kalış süresi 30 ila 45 dakika. Ancak pilotlar isterlerse, bir saat de kalabiliyorlar.

Dünyanın en elverişli üç noktasından biri olan Babadağ’ın 1900 metresinden, sıfır deniz seviyesine iniş yapıyorlar. RÜYA HOTEL’den yamaç paraşütü uçuşlarına uygun fiatla rezervasyon yapılmaktadır.